A Reason nem túl régi zenei számítástechnikai rendszer, de eddigi élete során hatalmas fejlődésen ment át, és ez különösen igaz a legutóbbi verziókra. A Reason kiváló lehetőségeket tartalmaz azoknak, akik otthoni számítógépen szeretnének zenét szerkeszteni. Kezdettől fogva az volt a Propellerhead koncepciója, hogy egy kompakt, ugyanakkor igen sokoldalú rendszert hozzanak létre, melyet viszonylag egyszerű kiismerni, és gyorsan el lehet jutni a hatékony kompozíciós munkáig. Mindezt a kezdetektől fogva nagyon jól áttekinthető és szépen kidolgozott grafikus felületen kezelheti a felhasználó. A rendszer felépítésében egy stúdió racket modellez, ennek felel meg a képi megjelenítés is. A racket mi népesíthetjük be igényeink szerint különféle modulokkal, eszközökkel, hangszerekkel, effektekkel. Az összeköttetéseket is ugyanúgy hozhatjuk létre vagy bonthatjuk, mint a hagyományos rendszerek esetében. Sok felhasználó számára ez az elv azért volt szimpatikus, mert nagyon hasonlított a felépítés a hagyományos "vasakból" összerakott stúdió setuphoz, nem kellett tehát újratanulni a berendezések összekapcsolását, konfigurálását. Már a legelső verzió megjelenése után gyorsan kiderült, hogy ez a rendszer nagyon hatékony és inspirálja a zeneszerkesztést hobbi vagy professzionális szinten űző embereket. Sokan megkedvelték a rendszerben található virtuális hangszereket is, melyek mind a Propellerhead saját fejlesztései voltak, azonban a ma már óriási mennyiségben rendelkezésre álló hangkönyvtárak (refillek) gyakran külső fejlesztőktől származnak, és ma már a hangszerek között is találunk olyanokat, melyek külső cég (pl. Korg) fejlesztése által kerültek be a rendszerbe.
A verziószámok növekedésével arányosan egyre újabb intrumentek és effektek jelentek meg a programban, a korábban nagy hiánynak számító audio editor és audio sávok kezelése a Reason 6.5-ös verziótól vált elérhetővé.
Bár külső AudioUnit vagy VST pluginek továbbra sem használhatóak a rendszeren belül, a Propellerhead létrehozta a RackExtension formátumot, melyre számos gyártó fejleszt plugineket Reason alá. Ezeket a kiegészítők (effektek, hangszerek, utility modulok) a gyártó online webshopjában megvásárolhatóak. A 7-es verzió óta lehetőség van (megfelelő hangkártya használatával) külső analóg CV/Gate interfésszel rendelkező szintetizátorok kezelésére is.
A legújabb, 9-es verzió legfontosabb újításai az alábbiak:
A futtatáshoz szükséges gép specifikációk:
Mac OS X:
Windows: