Szia MidiTom!
Tényleg nem vészmadárkodni vagy beszólogatni akarok, de egy Linux alapú rendszerrel felszerelt vas, és a PC-n futó Linux alapú zenélés, két teljesen különböző dolog. A Linux egy jól testre szabható és nagyon stabil rendszer, ezért bevált dolog vasak (külső önálló gépek) vezérlését rá építeni. Ez nem csak a hangszeriparban igaz - pl. pénzautomaták, telekommunikációs rendszerek, gyártósorok, stb. gépek épülnek linux alapú oprendszerre. Pont a megbízhatóság miatt, mert egy gép nem fagyhat ki. Valamint szépen az adott gép processzorára és hardverkörnyezetére szabható.
A PCn futó linuxot illetően van néhány kellemetlen dolog. Pl. ez a mindenféle GPL, meg hasonló feltétel, ami arra kötelezi a programozót, hogy ha linux rendszerre fejleszt, akkor publikálja a forráskódot. Másik feltétel az szokott lenni, hogy mivel ingyenesen használja az oprendszer eszközeit, a programnak is ingyenesnek kell lennie. Ezek a feltételek nem férnek össze egy profi programozócég politikájával. Ha megnézed, linux alá nincs is semmilyen komoly, produkcióra alkalmas programcsomag, ami mögött nagy cég áll (talán a Corel valamelyik verzióját leszámítva). Egyszerűen nem éri meg linux alá fejleszteni. Egy nagy programhoz pedig jó anyagi háttér és jó menedzsment kell. 5 kósza hobbiprogramozó nem fog egy Cubase-t megcsinálni.
De vannak más érveim is Pl. a linux nem egy home usernek való rendszer, inkább programozóknak. Nem hiszem, hogy egy zenélni, játszani, videózni vágyó user kernelt akar kompilálni vagy egyéb programozói ismereteket igénylő beállításokkal tökölni napokig, hogy végre megszólaljon a zene, elinduljon a játék, vagy menjen a videó. A GUI-k felhasználóbarátságáról meg inkább nem is szólok. De programozói oldalról is hasonló a helyzet: Linux alatt fejleszteni sokkal macerább, nincsen semmi rendes fejlesztői környezet.
Én fejlesztek VST plugineket, és tudom, hogy mennyi időt igényel egy egyszerű plugin is. Ha nincs pénz a fejlesztés mögött, elég esélytelen megcsinálni. Ha pedig bejönne a pénz a linuxos rendszerekbe is, megjelennének a határidők, a konkurenciaharc, és a programok pont olyan "összecsapottak" lennének, mint Windows alatt. És ugyanoda értünk vissza, ahonnan elindultunk. Mert a Windows sem rossz, csak a sietség, a komplexitás, a gyors tervezés következtében olyan, amilyen.
Bocsánat, ha hosszú és negatív voltam, de én így látom ezt a dolgot.
|